12 listopada 2020 roku udało nam się zorganizować długo oczekiwanie warsztaty interkomprehencji polsko-czeskiej z udziałem młodych mieszkańców pogranicza. Początkowo badanie to miało się odbyć w ośrodku szkoleniowo-wypoczynkowym Uniwersytetu Zielonogórskiego w Karłowie (niedaleko Kudowy Zdroju). Plany te pokrzyżowała nam jednak pandemia koronawirusa.
Za zgodą Narodowego Centrum Nauki warsztaty zostały przeprowadzone zdalnie na platformie Microsoft Teams, na której pracują na co dzień w szkole młodzi uczestnicy badania. Są to uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja w Wałbrzychu oraz ich partnerzy z liceum w czeskim Broumovie. Wspierały nas także uczennice z I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Głogowie.
Dzięki zaangażowaniu uczniów oraz ich otwartości na współpracę udało się przeprowadzić 10 półspontanicznych dialogów sprawdzających wzajemne zrozumienie w komunikacji polsko-czeskiej oraz w języku globalnym (English as lingua franca). Bogaty materiał audiowizualny został w całości zarejestrowany i obecnie podlega obróbce przygotowującej do analizy.
Warsztaty trwały od 9.00 do 15.00 i odbyły się bez większych problemów technicznych w dobrej atmosferze. W podsumowaniu uczniowie wyrazili jednak chęć spotkania się stacjonarnie, uznając, że nic nie zastąpi kontaktu bezpośredniego. Mamy nadzieję, że będzie to możliwe w przyszłym roku.
Wyrażamy ogromną wdzięczność wszystkim uczniom, którzy poświęcili nam swój czas i chętnie wykonywali przygotowane zadania, oraz nauczycielom i dyrektorom szkół uczestniczących w warsztatach. Bez ich pomocy i wsparcia organizacyjnego nasze spotkanie online nie doszłoby do skutku.
Zespół badawczy